Che Guevera Sözleri

Che Guevera Sözleri

Che Guevera Sözleri

Che Guevera Sözleri sayfamızda sizler için En Güzel En Duygusal ve Anlamlı Che Guevera’nın Sözlerini hazırladık.Che Guevera Sözleri Sayfamızdaki Anlamlı ve En Güzel Che Guevera Sözlerini dilediğiniz gibi sosyal medyada Facebook,Twitter,İnstagramda paylaşabilirsiniz.

Che Guevera Sözleri

Gerçekçi ol, imkânsızı iste.

Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı öldüremezsiniz.

Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir.

Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı.

Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.

Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir.

Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir.

Saklayacak bir şeyin yoksa, korkacak bir şeyin de yok demektir.

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir.

Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim.

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir.

Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz.

Che Sözleri

İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.

Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.

Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar.

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto, siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim, sizde inanırsanız olursunuz, inanırsanız.

Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi.

Che Sözleri kısa uzun

Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı. Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

Ernesto Che Guevara Hayatı,Ernesto Che Guevara Kimdir ?

Gerçek adı Ernesto Guevera de la Serna’dır.Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 ‘de Arjantin’in Rosario şehrinde dünyaya geldi.Hareketli, dinamik olmasının yanı sıra edebiyat, şiir, fotoğraf, satranç ve spora olan ilgisi ile bilinmektedir.

1948 yılında Buenos Aieros Üniversitesi’nde tıp alanında başladığı eğitimini, 1953 yılında tamamladı. Güney Amerika ülkelerine, öğrencilik hayatı boyunca gitme fırsatı buldu. İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilen Guevera, Latin Amerika ülkelerine giderek farklı örgütler içerisinde yer aldı.

Gittiği ülkelerdeki hastalık, fakirlik, açlık Che Guevara’yı etkiledi. İnsanların yaşadığı eşitsizlik karşısında harekete geçmesi gerektiğini düşünen Guevera, halkın silahlanması gerektiğini düşündü.

Meksika’da bulunduğu sırada Küba devriminin lideri olan Fidel Castro’yla dostluk kurdu. Birlikte Küba diktörü olan Flgencio Batista’yı devirmek için silahlı mücadeleye başladılar. Doktor olarak hizmetler verdiği grupta aynı zamanda aktif olarak çatışmalarda da yer aldı.

Batista hükümetinin devrilmesinde Guevera’nın büyük etkisi oldu. Küba Sanayi Bakanı olarak ülkenin gelişmesine büyük katkı sağladı. 1964 yılında Birleşmiş Milletler davetlisi olarak New York’a gitti. Buradan farklı bölgelere giderek önemli çalışmalarda bulundu.

Kongo’da emperyalizme karşı mücadele girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Daha sonra Bolivya’ya giderek burada bulunan silahlı grubun başına geçti. 1967 yılında Guevera birliği ile birlikte Bolivya ordusu ile çatışmaya girdi.

Çatışmanın ardından hükümet Guevera’nın yakalanması için karar çıkarttı ve gerçekleştirilen özel bir operasyon sonucu yakalanarak esir alındı. Esir alınmasının ardından Guevera, eski bir okul binasına götürülerek askerler tarafından infaz edildi. Cesedi bir küvet içerisine konularak basına gösterildi.

Che’nin ölümünden sonra Küba’da 3 günlük yas ilan edildi. Kemikleri getirtilerek bu topraklara gömüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. I think che was a great man.was loving and kind.A lot of people called him a killer and bad man.he was at war what did they want him to do stand and not fight.we need more men like him now the world be a better place.Love from Rose from ireland.che my hero.🇮🇪💚🇦🇷🇨🇺👍❤️

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM