Kadir gecesi Namazı ve Duası

Kadir gecesi Namazı ve Duası

KADİR GECESİ DUASI

 

Hz. Aişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resulü, dedim, şâyet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim?” Şu duayı okumamı söyledi: “Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fa’fu anni. (Allahım! Sen affeedicisin, affı seversin, beni affet.”

 

KADİR GECESİ NAMAZI

 

Rivayet edildi ki; “Kadir gecesi namazının en azı iki rekât, ortası yüz rekât ve en çoğu da bin rekâttır. 100 rekât kılınacaksa Fatiha’dan sonra bir kere Kadir Suresi, 3 kere ihlâs suresi okunur. İki rekâtta bir selam verilir. Selamdan sonra Resulullah’a (asm) salât-ü selam okunur.” (Şir’at-ül İslam, Ruh-ul Beyan)

 

Ayrıca bu gece 4 dört rekât olan şu namaz da kılınabilir
Birinci rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
İkinci rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi,
Üçüncü rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
Dördüncü rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi okunur.
Namazdan sonra bir defa “Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil hamd” denir. Sonrasında yüz defa inşirah suresi, yüz defa kadir suresi okunur. Yüz defa da Resulullah’ın (asm) Hz. Aişe validemize öğrettiği şu dua yapılır;

 

اَ للّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَا عْفُ عَنّىِ

 

“Allahümme inneke afüvvün kerimün tühibbü’l-afve fa’fü anni.”
Mümkünse, kandil gecesi olması hasebiyle bir de tesbih namazı kılmalıdır. (Mekasıdu’t Tâlibin)

 

 

Bu Yazımızda:Kadir gecesi Namazı ve Duası,Kadir gecesi Namazı ve Duası 2020,Kadir gecesi Namazı ve Duası 2017,Kadir gecesi Namazı ve Duası 2016,Kadir gecesi Namazı ve Duası Kısa,Kadir gecesi Namazı ve Duası Facebook,Kadir gecesi Namazı ve Duası Twitter,Kadir gecesi Namazı ve Duası Kısa,Kadir gecesi Namazı ve Duası Yeni,bulacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM