6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu

İstanbul… Büyüleyici… Baş döndürücü… Göz kamaştırıcı… Üç büyük medeniyete başkentlik yapmış… Çok kolay aşık olacağınız ve çok zor ayrılacağınız bir şehir…İstanbul…
Şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş bir kültür ve tarih mozaiği… Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve Avrupa ile Asya kıtaları üzerinde tarihi ve kültürel dokusuyla göz kamaştıran camiler, saraylar, parklar ve köşkler şehri İstanbul


Yeryüzünün incisi” İstanbul’un tarihi boyunca nice hükümdarın hayallerini süsledi defalarca kuşatıldı ve her seferinde direnmeyi başararak ulaşılamayan bir şehir hüviyeti kazandı.
Fatih Sultan Mehmet ve kutlu askerlerinin fethedilemez zannedilen şehri 29 Mayıs 1453’te fethederek yeniden inşa etti ve şehri bir medeniyet merkezine dönüştürdü bu kadim şehiri.


İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdi. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü.


24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra, 23 Ağustos 1923’ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul’dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.
6 Ekim 1923’te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul’a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim’i böylece İstanbul’un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları sayfamızda sizler için En Güzel En Duygusal ve Anlamlı 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajlarını hazırladık.6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları Sayfamızdaki Anlamlı ve Duygusal 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajlarını dilediğiniz gibi sosyal medyada Facebook,Twitter,İnstagramda paylaşabilirsiniz.

 

İstanbul dünyanın gerçek başkentidir. Coğrafya konumu bakımından dünyada rakibi yoktur. Joseph Heler İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı hepimize kutlu olsun.

Dünyanın en güzel şehri İstanbul’un Kurtuluş gününe özel en anlamlı sözleri sizler için hazırladık. Bu yazımız da bütün Dünya ülkelerinin kıskanarak baktığı İstanbul adına söylenmiş en güzel sözleri alarak sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilir ve sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

6 ekim 2020 cuma günü İstanbul’un kurtuluşu olarak kutlanıyor. Her sene ülkemizde coşkuyla kutlanan bugüne özgü kutlama mesajlarını ve sözleri sizin için derledik. İşte 6 Ekim İstanbul kurtuluşuna özel en anlamlı sözler

“Geldikleri gibi giderler” demişti Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Gideceklerdi tabiki de… İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı hepimize kutlu olsun.

İstanbulumuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutlar, başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anarım.

6 Ekim 1923 günü İstanbul gerçek sahiplerini karşıladı ve kurtuluşunu kutladı.İlber Ortaylı İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

İstanbul iki deniz arasında bir inci parçasıdır. Nedim Bu inci parçası güzel İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

Dünyadaki bütün şehirler yok olabilir fakat İstanbul gönüllerde yaşamaya devam eder. Gyllius Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettarız.İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

”Eğer dünya tek bir devletten ibaret olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.” Napoleon Bonaparte 5 asır Osmanlıya başkent olan İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

İstanbul öyle emsalsiz bir şehirdir ki, bir taşına bütün Acem ülkesi fedadır. Nedim İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

Fetihten beri sahibi olduğu topraklara bir kez daha vatan mührünü vuran Türk Milleti, bir kez daha bu nadide şehrin gerçek sahibi olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

İstiklal Mücadelesini tamama erişi, taçlandırılması, milletimizin hürriyetinden asla vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya ilanıdır İstanbul’un kurtuluşu. İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

Dünyaya son bir bakma hakkın var deseler, bu bakışı İstanbul’un Çamlıca tepesinden olmasını isterim. Lamartine .İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

İki büyük cihanın birleştiği yerde, Türk vatanının değeri, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin göz bebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan bir şehirdir. M. Kemal Atatürk Göz bebeğimiz İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun.

6 Ekim İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu kutlu olsun!Bu aziz vatanın evlatlarına minnettarız.

İstanbul’un İngiliz işgalinden kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettarız.

Her taşında her zerresinde şehit kanı olan Aziz Mübarek İstanbul’umuzun bugün kurtuluş günü. İlelebet bizimsin İstanbul!

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar; Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.” Aziz şehrimiz İstanbul’un kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutluyor, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.

 

İstanbul için Yapılmış Şarkılar

 

Bekle Bizi İstanbul – Edip Akbayram

Salkım salkım tan yelleri estiğinde
Mavi patiskaları yırtan gemilerinle
Uzaktan seni düşünür düşünürüm
İstanbul

 

İstanbul’da Sonbahar – Teoman

 

Akşama doğru azalırsa yağmur
Kız kulesi ve adalar
Ah burda olsan çok güzel hala
İstanbul’da sonbahar

 

İSTANBUL’UN KURTULUŞU İLE İLGİLİ YAZILMIŞ ŞİİRLER

İSTANBUL’UN KURTULUŞU

Gözlerimde Atatürk,
yüreğimde Albayrak.
Yatıyorum yatağımda,
uyuyorum rahat rahat

Güneşim ışığı,
seninle yansıyor
İstanbul’un sokakları,
seninle çınlıyor

Türk milletinin gücüyle,
hepsini birden yendik.
Bu vatan uğruna,
canımızı feda ettik

Şanlı bayrağımız gölgesinde,
yaşıyoruz özgürce.
Kutluyoruz bugünü,
hep birlikte el ele

(Sudenaz YILDIZ)

İSTANBUL

Havanın mavisinde, denizin yeşilinde
Bir türkü, Orta Asya’dan beri duymuşuz.
Anamızın sütünden bayraklara kadar
Yüce fetihle büyümüşüz.

Yakmış gecemizi yıldızlar
Burçlardan yana uyanmışız.
Bir yazı gibi tepeler alnında
Yazılmışız, silinmişiz.

Nur ile kuvvet ile aşk ile
Kaderin büyüsünü bozmuşuz.
Görmüşüz suretini güzelliğin
Koca feleklere görünmüşüz.

Cihanın yarısı gök;
Önünde şehit şehit durmuşuz,
Cihanın yarısı İstanbul
Almışız.

(Fazıl Hüsnü DAĞLARCA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM